Разлика помеѓу преработките на „Дмитриј Иванович Менделеев“

Ја заменувам страницата со ' vo:Dmitriy Mendeleyev wa:Dmitriy Ivanovitch Mendeleyev war:Dmitri Mendeleev yo:Dmitri Mendeleev [[bat-smg:Dmėtrėjos Mendelėjev...'
с (Бот Додава: rue:Дмитро Менделеєв)
(Ја заменувам страницата со ' vo:Dmitriy Mendeleyev wa:Dmitriy Ivanovitch Mendeleyev war:Dmitri Mendeleev yo:Dmitri Mendeleev [[bat-smg:Dmėtrėjos Mendelėjev...')
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox scientist
|name = Дмитриј Менделеев
|image = DIMendeleevCab.jpg
|caption = Дмитриј Менделеев во 1897
|birth_date = {{birth date|1834|2|8|df=yes}}
|birth_place = Тоболск, [[Руска империја]]
|death_date = {{death date and age|1907|2|2|1834|2|8|df=yes}}
|death_place = [[Санкт Петербург]], [[Руска империја]]
|nationality = [[Руси|Русин]]
|fields = [[Хемија]], физика и сличните области
|workplaces =
|alma_mater =
|doctoral_advisor =
|academic_advisors =
|doctoral_students =
|notable_students =
|known_for = Измислување на [[периоден систем на елементите|периодниот систем]] на хемиските елементи
|influences =
|influenced =
|religion =
|signature =
}}
'''[[Дмитриј Иванович Менделеев]]''' ([[Тоболск - Сибир]], {{роден на|8|февруари|1834}} - [[Петроград]], {{починал на|2|февруари|1907}}) бил руски [[хемичар]], еден од најпознатите научници од оваа област. Тој е татко на [[Периоден систем|Периодниот систем]] на хемиските елементи.
 
== Живот ==
Се родил како четиринаесетто дете во семејството. Татко му починал бргу по неговото раѓање, а подоцна неговото семејство се преселило во Москва со цел талентираниот Димитриј да се запише на универзитет. По долготрајните напори се запишал на педагошкиот институт во Санкт Петербург. Студиите ги завршил со златен медал, а потоа продолжил со студии по хемија во Одеса. Во Санкт Петербург станал професор по хемија на тамошниот Технички институт.
 
Менделеев престојувал во Германија и Франција каде што работел со познати научници како Бунзен, Кирхоф и Каницаро. Покрај тоа што ја составил првата таблица на периодниот систем на елементите, тој работел и на решавање на различни технички проблеми во индустријата. Особено е значајна неговата работа врз развојот на методите за изучување на хемијата.
Во 1890 година, ги поддржал своите студенти во барањето на подобри студентски услови, при што влегол во отворен конфликт со власта. Затоа бил предвреме пензиониран.
 
Починал во 1907 година, но неговото дело (периодниот систем на елементите) продолжило да расте и живее.
Тој е првиот хемичар кој го открил и направил периодниот систем.
 
[[Категорија:Руски хемичари]]
[[Категорија:Периоден систем на елементите]]
 
[[af:Dmitri Mendelejef]]
[[ar:ديميتري مندلييف]]
[[an:Dimitri Mendeleyev]]
[[ast:Dimitri Ivánovich Mendeléyev]]
[[az:Dmitri Mendeleyev]]
[[bn:দিমিত্রি মেন্দেলিয়েফ]]
[[zh-min-nan:Dmitrij Ivanovič Mendeleev]]
[[be:Дзмітрый Іванавіч Мендзялееў]]
[[be-x-old:Дзьмітры Мендзялееў]]
[[bs:Dmitrij Ivanovič Mendeljejev]]
[[br:Dmitri Mendeleiev]]
[[bg:Дмитрий Менделеев]]
[[ca:Dmitri Mendeléiev]]
[[cv:Менделеев Дмитрий Иванович]]
[[cs:Dmitrij Ivanovič Mendělejev]]
[[cy:Dmitri Mendeleev]]
[[da:Dmitrij Mendelejev]]
[[de:Dmitri Iwanowitsch Mendelejew]]
[[et:Dmitri Mendelejev]]
[[el:Ντμίτρι Μεντελέγιεφ]]
[[en:Dmitri Mendeleev]]
[[es:Dmitri Mendeléyev]]
[[eo:Dmitrij Mendelejev]]
[[ext:Dimitri Mendeleev]]
[[eu:Dmitri Mendeleiev]]
[[fa:دمیتری مندلیف]]
[[hif:Dmitri Mendeleev]]
[[fr:Dmitri Mendeleïev]]
[[ga:Dmítrí Meindeiléiv]]
[[gd:Dmitri Mendeleev]]
[[gl:Dmitri Mendeleiev]]
[[gan:門捷列夫]]
[[hak:Kui-mí-thi̍t-lî Mùn-tet-lie̍t-fû]]
[[ko:드미트리 멘델레예프]]
[[hy:Դմիտրի Մենդելեև]]
[[hr:Dmitrij Ivanovič Mendeljejev]]
[[io:Dmitri Mendeleev]]
[[id:Dmitri Mendeleev]]
[[os:Менделеев, Дмитрий Иваны фырт]]
[[is:Dmitri Mendelejev]]
[[it:Dmitrij Ivanovič Mendeleev]]
[[he:דמיטרי מנדלייב]]
[[ka:დიმიტრი მენდელეევი]]
[[kk:Менделеев, Дмитрий Иванович]]
[[sw:Dimitri Mendeleyev]]
[[la:Demetrius Mendeleev]]
[[lv:Dmitrijs Mendeļejevs]]
[[lt:Dmitrijus Mendelejevas]]
[[lmo:Dmitrij Ivanovič Mendeleev]]
[[hu:Dmitrij Ivanovics Mengyelejev]]
[[ml:ദിമിത്രി മെൻഡലിയേവ്]]
[[mr:दिमित्री मेंडेलीव]]
[[arz:ديميترى مينديلييف]]
[[ms:Dmitri Mendeleev]]
[[mn:Дмитрий Менделеев]]
[[my:ဒမီသရီ အီဗန်နိုဗစ် မန်းဒယ်လိယပ်]]
[[nl:Dmitri Mendelejev]]
[[ja:ドミトリ・メンデレーエフ]]
[[no:Dmitrij Mendelejev]]
[[nn:Dmitrij Mendelejev]]
[[oc:Dmitrii Mendeleiev]]
[[mhr:Менделеев Дмитрий Иванович]]
[[pnb:دمتری مندلیف]]
[[pms:Dmitrij Mendeleev]]
[[pl:Dmitrij Mendelejew]]
[[pt:Dmitri Mendeleiev]]
[[kaa:Dmitriy Mendeleev]]
[[ro:Dimitri Mendeleev]]
[[qu:Dmitri Mendeleev]]
[[ru:Менделеев, Дмитрий Иванович]]
[[rue:Дмитро Менделеєв]]
[[sah:Дмитрий Менделеев]]
[[sq:Dmitri Mendelejev]]
[[simple:Dmitri Mendeleev]]
[[sk:Dmitrij Ivanovič Mendelejev]]
[[sl:Dimitrij Ivanovič Mendelejev]]
[[szl:Dmitrij Mendelejew]]
[[ckb:دیمیتری مەندەلیێف]]
[[sr:Дмитриј Мендељејев]]
[[sh:Dmitrij Ivanovič Mendeljejev]]
[[fi:Dmitri Mendelejev]]
[[sv:Dmitrij Mendelejev]]
[[ta:திமீத்ரி மென்டெலீவ்]]
[[tt:Dmitri Mendeleyev]]
[[te:మెండలీఫ్]]
[[th:ดมีตรี เมนเดเลเยฟ]]
[[tg:Дмитрий Мендилеев]]
[[tr:Dimitri Mendeleyev]]
[[uk:Менделєєв Дмитро Іванович]]
[[vi:Dmitri Ivanovich Mendeleev]]
[[vo:Dmitriy Mendeleyev]]
[[wa:Dmitriy Ivanovitch Mendeleyev]]
[[bat-smg:Dmėtrėjos Mendelėjevs]]
[[zh:德米特里·伊万诺维奇·门捷列夫]]
тој е много прос
Анонимен корисник