Гевгелија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 17 години
не е най-южната точка
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(не е най-южната точка)
'''Гевгелија''' се наоѓа наво најужнатајугоисточниот точкадел вона [[Република Македонија]]. Се простира на површина од 3175km<sup>2</sup>, меѓу планинските врвови на [[Кожуф Планина]] и [[Пајак Планина]].
 
Гевгелиската општина преставува дом на околу 20.000 жители од кој најголемиот број живее во општинскиот центар Гевгелија, лоциран на десното крајбрежје на реката [[Вардар]], на надморска височина од 64 метри. Останатите жители живеат во околните 11 населени места. Оваа медитеранско подрачје од секогаш представувало значајна крстосница за патниците и стоката кои патувале од [[Европа]] кон [[Блискиот Исток]] или обратно. Со изградба на железничката пруга Скопје-Гевгелија-Солун во [[1873]] година и на автопатот Скопје-Гевгелија, таа стана значаен транзитен коридор. Гевгелија се наоѓа на само 70км од [[Солун]], а на 165 км од [[Скопје]], главниот град на Р. Македонија. Токму поради значакните сообраќајници тука се вкрстуваат патиштата од [[север]] и [[југ]], така што Гевгелија представува Европска порта за сите оние кои тргнале на север.
97

уредувања