Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 1.512 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.217.137 (разговор), вратено на последната верзија на Wutsje
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.137 (разговор), вратено на последната верзија на Wutsje)
Лешок се наоѓа на 560 метри надморска височина во [[Долни Полог]] (Тетовскиот дел на котлината [[Полог]]).Од [[Тетово]], Лешок е одалечен 11 км.
 
== Историja ==сххдсахсх
Лешок се споменува на почетокот на [[среден век|средниот век]] како градска населба под името '''Леген Град'''. За него сведочат археолошките остатоци, од кои најпознато е [[Лешочкото Кале]].
 
[[1900]] година според бугаринот Васил К'нчов селото броело 540 Македонци православни<ref>Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.</ref>. Според податоци на секретарот на Бугарската Егзархија Димитар Мишев, во 1905 година селото броело 488 жители егзархисти<ref>D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.</ref>. [[1912]] година ѝ припаѓа на Србија. Афанасиј Селишчев („Полог и его болгарское население“) во [[1929]] година Лешок го опишува со 97 куќи и 580 жители православни Македонци<ref>Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23</ref>.
 
== Економија ==
80

уредувања