Разлика помеѓу преработките на „Палацо Медичи Рикарди“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с
 
[[Податотека:Palazzo Medici courtyard Apr 2008 (10)-Palazzo Medici courtyard Apr 2008 (9).jpg|мини|десно|300п|Внатрешниот двор на палатата]]
[[Податотека:Cappella_dei_magi,_giovanni_viii_paleologo.jpg|лево|мини|250п|[[Јован VIII Палеолог]] на фреска во капелата Трите свети крала - дело на [[Беноцо ГоѕолиГоцоли]].]]
 
Козимо го дочекал младиот Сфорца во капелата која била „не помалку украсена и убава од остатокот од куќата“. Единствениот зачуван дел од палатата што датира од XV век е Капелата на Трите Свети крала живописана од [[Беноцо ГоѕолиГоцоли]] (1461) богата со анегдоти и ликови така убедливо претставени, што веќе долго време се смета дека се портрети на членовите на семејството Медичи, заедно со царевите [[Јован VIII Палеолог]] и [[Жигмунд (цар на Светата Римска империја)|Жигмунд Луксембуршки]] како парадираат низ [[Тоскана]] преправени како [[Трите Свети крала]].<ref>Кристина Ачидини Лукинат ја отфрла оваа дамнешна легенда во нејзиниот есеј ''The Chapel of the Magi. Benozzo Gozzoli's Frescoes in the Palazzo Medici Riccardi Florence'' (London: Thames & hudson) 1994.</ref>
 
Пред изградбата, семејството Медичи било протерано од Фиренца како закана за републиканскиот поредок. Со нивното враќање на фиренската сцена, семејството се држело настрана за да не им паѓа во очи на републиканците. Ова се смета за причината што [[Козимо де Медичи]] го одбил првичниот предлог на Брунелески.