Разлика помеѓу преработките на „Палацо Медичи Рикарди“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
[[Податотека:Palazzo Medici courtyard Apr 2008 (10)-Palazzo Medici courtyard Apr 2008 (9).jpg|мини|десно|300п|Внатрешниот двор на палатата]]
[[Податотека:Cappella_dei_magi,_giovanni_viii_paleologo.jpg|лево|thumbмини|250px250п|[[Јован VIII Палеолог,]] на фреска во капелата Трите кралевисвети накрала - [[Палацодело Медичи Рикарди|''Palazzo Medici'']] во [[Фиренца]], [[Италија]]. Насликан одна [[Беноцо ГоцолиГоѕоли]].]]
 
Козимо го дочекал младиот Сфорца во капелата која била „не помалку украсена и убава од остатокот од куќата“. Единствениот зачуван дел од палатата што датира од XV век е Капелата на Трите Свети крала живописана од [[Беноцо Гоѕоли]] (1461) богата со анегдоти и ликови така убедливо претставени, што веќе долго време се смета дека се портрети на членовите на семејството Медичи, заедно со царевите [[Јован VIII Палеолог]] и [[Жигмунд (цар на Светата Римска империја)|Жигмунд Луксембуршки]] како парадираат низ [[Тоскана]] преправени како [[Трите Свети крала]].<ref>Кристина Ачидини Лукинат ја отфрла оваа дамнешна легенда во нејзиниот есеј ''The Chapel of the Magi. Benozzo Gozzoli's Frescoes in the Palazzo Medici Riccardi Florence'' (London: Thames & hudson) 1994.</ref>