Разлика помеѓу преработките на „Игнатиј I Цариградски“

нема опис на уредувањето
'''Игнатиј I Константинополски''' ({{роден на|||799}} во {{роден во|Константинопол|}} - {{починал на|23|септември|877}}) бил [[Патријарх на Константинопол]] во периодот од [[847]]–[[858]] и [[867]]–[[877]] година.
 
Игнатиј бил син на императорот [[Михаил I Рангабе]]. За патријарх дошол по смртта на [[Методиј I Константинополски|Методиј I]] во [[846]] година. Во [[858]] година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на императорот, [[Фотиј I Константинополски]]. Но кога на царскиот престол дошол [[Василиј I|Василиј Македонецот]], тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил [[877]] година.
 
[[Категорија:Римокатолички светци од Анадолија]]
[[Категорија:Светци од Анадолија]]
[[Категорија:Константинополски патријарси]]
[[Категорија:Архиепископи од 9 век]]
[[Категорија:Византијци од 9 век]]
[[Категорија:Христијански светци од 9 век]]
 
[[bg:Игнатий (константинополски патриарх)]]
[[ca:Ignasi I de Constantinoble]]
[[de:Ignatios I. (Patriarch)]]
[[en:Patriarch Ignatius of Constantinople]]
[[el:Πατριάρχης Ιγνάτιος]]
[[es:Ignacio de Constantinopla]]
[[fr:Ignace de Constantinople]]
[[it:Ignazio I]]
[[ka:ეგნატე (კონსტანტინოპოლის პატრიარქი)]]
[[pl:Ignacy I]]
[[ru:Игнатий (Патриарх Константинопольский)]]
[[sv:Ignatius av Konstantinopel]]
[[tr:I. İgnatius]]