Разлика помеѓу преработките на „Игнатиј I Цариградски“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
Игнатиј I Константинополски ({{роден на|||799}} во {{роден во|Константинопол|}} - {{починал на|23|септември|877}}) бил [[Патријарх на Константинопол]] во периодот од 847–858и847–858 и 867–877 година.
 
Игнатиј бил син на императорот [[Михаил I Рангабе]]. За патријарх дошол по смртта на [[Методиј I Константинополски|Методиј I]] во [[846]] година. Во [[858]] година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на императорот, [[Фотиј I Константинополски]]. Но кога на царскиот престол дошол [[Василиј Македонецот]], тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил 877 година.