Национален Фронт: Разлика помеѓу преработките

с
Бришење на "Flag_of_Barisan_Nasional.svg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Bel
с (Бот: козметички промени)
с (Бришење на "Flag_of_Barisan_Nasional.svg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Bel)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
[[Податотека:Flag of Barisan Nasional.svg|right|thumb|200px|''Вагата'', симбол на партијата]]
'''Barisan Nasional''' на ([[малајски јазик|малајски]] или '''Национален фронт'''; скр. '''BN''') е најголемата политичка [[коалиција]] во [[Малезија]]. Формирана е во [[1973]] како наследник на '''Алјансата''' ('''[[Parti Perikatan]]'''), и таа е малезиската владеечка партија уште од независноста на државата. Штабот на партијата се наоѓа во главниот град, [[Куала Лумпур]].