Разлика помеѓу преработките на „Филип Сидни“

Додадени 20 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Filip sidni преместена како Филип Сидни)
{{викифицирање}}
== '''''<big>Филип Сидни</big>''''' ==
 
'''Сер Филип Сидни''' ({{роден на|30 |ноември |1554}} - {{починал на|17 |октомври |1586}}) e една од најистакнатите личности од елизабетанската ера. Познат во негово време, во [[Англија]], како поет, дворјанин и војник, денес се памети како автор на „Астрофел и Стела“ (напишана 1580, објавена 1590), „Одбрана на поезијата“ (напишана 1581, објавена 1595) и „Аркадија“ (напишана 1580, објавена 1590).<br />