Разлика помеѓу преработките на „Делфин“

Одземени 47 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.67.73 (разговор), вратено на последната верзија на Buli
с (Отстрането уредувањето на 77.28.67.73 (разговор), вратено на последната верзија на Buli)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Bottlenose_Dolphin_KSC04pd0178.jpg|300px|thumb|десно|Делфин.]]
'''Делфинот''' е морски [[Цицачи|цицач]]. Тој е близок сродник на [[кит]]от. Постојат речиси 40 видови на делфини распоредени во 17 родови. Тие варираат од 1,2 метри во големина и 40 kg во тежина, па сѐ до 9,5 метри и десет тони. Можат да се најдат насекаде во светските мориња, а најмногу во поплитките мориња на крајбрежните гребени. Делфините се [[месојад]]и и најмногу се хранат со [[риби]] и [[Лигња|лигњи]]. Фамилијата на ''Delphinidae'' е најголема во редот ''Cetacea'' и релативно најмлада: делфините еволуирале пред околу 10 милиони години, за време на [[Миоцен]]. Овие [[животни]] се сметаат за едни од најинтелигентните, а нивното пријателско расположение и игривост ги направиле популарни во човечката култура.tie se edni pd najubavite i najslatkite zivotni