Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Додадени 10 бајти ,  пред 13 години
с
 
== Историja ==
Според турски документи од [[16281626]]-[[1627]] година селото се наоѓало во вилаетот Калканделен ([[Тетово]]) и било населено од 17 немусулмански фамилии (ханета)<ref>Турски извори за българската история, т. VІІ, София 1986, с. 335 </ref>.
 
Кон краjот на 19 век Првце веќе било наполно албанско село во Тетовска каза, во кое живеалe 70 [[албанци]] <ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1902]</ref>.
 
== Економија ==
 
658

уредувања