Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Додадени 816 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с (+bg)
| име=Првце
| општина=[[Општина Теарце]]
| популација=27 (2002)
| поштенски број=
| надморска височина=
 
== Историja ==
Според турски документи од [[1628]] година селото се наоѓало во вилаетот Калканделен ([[Тетово]]) и било населено од 17 немусулмански фамилии (ханета)<ref>Турски извори за българската история, т. VІІ, София 1986, с. 335 </ref>.
 
Кон краjот на 19 век Првце веќе било наполно албанско село во Тетовска каза, во кое живеалe 70 [[албанци]] <ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1902]</ref>.
== Економија ==
 
 
== Надворешни врски ==
==Белешки==
<div class="references-small"><references /></div>
 
[[Категорија:Македонски села]]
658

уредувања