Разлика помеѓу преработките на „Гренландска ајкула“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|270px|Гренландска ајкула-спијач '''Тромавата гренланска ајкула-...)
 
[[File:Somniosus microcephalus.jpg|thumb|270px|Гренландска ајкула-спијач]]
 
'''Тромавата гренланска ајкула-спијач (''Somniosus microcephalus'')''' има тешко, валчесто тело, кое обично е кафеаво или сино. Има кратка, тркалезна муцка и две еднакво големи грбни перки. Освен што се храни со разновиден жив плен како риби, морски птици и фоки, оваа ајкула е и мршојадец и често јаде пцовисани китови и удавени копнени животни како собови. Додека таа лови фоки, може да се фати на јадица низ дупките во ледот. Но нејзиното месо е отровно, па мора да се провари пред да се јаде.
 
[[Категорија: Ајкули]]