Разлика помеѓу преработките на „Мајк Олдфилд“

Нема измена во големината ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
Во 1979 го издава албумот ''Platinum'' (издаден со различна листа на песни како ''Airborne'' (''Во лет'')), првиот албум снимен во [[САД]] и содржеше аранжмани од ''North Star'' (''Северна Ѕвезда'') на [[Филип Глес]], покрај неговата вообичаена странична инструменталка, и ''I got rhythm'' (''Добив ритам'') од [[Џорџ Гершвин]], испеана од [[Венди Робертс]]. Првите изданија на албумот ја содржат песната ''Sally'' која потоа е извадена на барање на Ричард Бренсон и е заменета со ''Into Wonderland'' (''Во земјата на чудата'') испеана од Венди Робертс. Во некои понатамошни компакт-дискови, таа сеуште го држи името ''Sally''.
 
''QE2'' (''Queen Elizabeth II'', ''Кралицата Елизабета 2''), наречен по бродот а не по името на кралицата во тоа време, е издаден во 1980 г., и во себе содржи тапанарски точки од [[филФил Колинс]] и, исто така, првото појавување на [[Меги Рајли]] на своите албуми. Ова е исто така првиот албум кој нема странични инструменталки, со најголемата ''Таурус 1'' која трае 10 минути.
 
Во 1982 г. го издава ''Five Miles Out'' (''Пет милји надвор од курсот'') во кој внесува долга инструменталка, ''Таурус 2'', и уште две композиции со неговата група за турнеи, ''Family Man'' (''Семеен човек'') испеана од Меги Рајли и 13 минутната ''Orabidoo''. [[Карл Палмер]] ги свири тапаните на ''Mount Teidе'' (''Планината Теиде''). Меги Рајли и Олдфилд заедно пеат на главната песна, која е инспирирана од за малку трагичната авионска несреќа која ќе му се случела.
235

уредувања