Џон Доуленд: Разлика помеѓу преработките

Одземени 43 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с r2.6.3) (Бот Додава: uk:Джон Доуленд
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Џон Доуленд''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''John Dowland'') ([[1563]] - [[20 февруари]], [[1626]]) биле [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] ''Течете„Течете, солзи мои''мои“ („FlowFlow, my tears“tears).
 
За неговиот ран живот многу малку се знае, но се мисли дека е роден во [[Лондон]] или можеби во [[Даблин]]. Се знае дека отишол во Париз во [[1580]] каде бил во служба на амбасадорот на францускиот двор. Доуленд тогаш станал [[римокатолицизам|римокатолик]], што тој сметал дека го довело до недобивањето на фукнција на [[протестантизам|протестантскиот]] двор на [[Елизабета I]]. Меѓутоа, тој никому не му имал кажано за својата вероисповест. Наместо таму, тој работел на дворот на [[Кристијан IV]] во [[Данска]]. Доуленд се вратил во [[Англија]] во [[1606]] и во [[1612]] се вработил како еден од лејтистите на [[Џејмс I]]. Починал во [[Лондон]].
Ред 18:
{{col-end}}
 
Подоцна Доуленд го компонира неговото најпознато инструментално дело, „Солзи“ (''„Lachrimae“Lachrimae'' или ''Seaven Teares Figured in Seaven Passionate Pavans''), збирка од седум за пет ножни виоли (да гамба) и лејта, секоја од нив базирана на „Течете, солзи мои“. Во своето време ова станало едно од најпознатите конзорциумски дела. Неговата [[павана]], „Древни солзи“ („Lachrymae antiquae“) исто така била меѓу големите хитови на XVII век.
 
Доулендовата музика често се подликува со [[меланхолија]] која била модерна во музиката во тоа време. Тој има компонирано едно конзорциумско дело со наслов ''Semper Dowland, semper dolens'' („Секогаш Доуленд, секогаш тажен“), кој накратко го опишува духот на речиси целиот негов опус.
Ред 42:
* [[Ренесансна музика]]
 
[[Категорија{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Барокни композитори|Доуленд, Џон]]}}
[[Категорија:АнглискиБарокни композитори|Доуленд, Џон]]
[[Категорија:РенесансниАнглиски композитори|Доуленд, Џон]]
[[Категорија:КомпозиториРенесансни за лејта|Доуленд, Џонкомпозитори]]
[[Категорија:Композитори за лејта]]
 
[[ca:John Dowland]]