Разлика помеѓу преработките на „Канцелар“

Додадени 4 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
* Главниот канцелар држи една од најстарите функции во државата, којашто датира од [[Кралство Англија|Кралството Англија]], постара од самиот парламент. Теоретски, главниот канцелар е канцеларот на [[Велика Британија]]; порано постоело канцеларство на [[Ирска]] коешто било укинато во [[1922]], кога цела Ирска освен [[Северна Ирска]] го напуштила Обединетото Кралство. Главниот канцелар, втората највисока некралска функција има повеќечлена улога:
** Главниот канцелар бил глава на [[Англија|англиското]], но не и [[Шкотска|шкотското]], судство. Пред тоа, главниот канцелар бил единствениот судија во канцеларскиот суд. Бидејќи тој суд бил комбиниран со други за да се формира Високиот суд, главниот канцелар служел како глава на канцеларството, но таа улога била префрлена на вице-канцеларот. Главниот канцелар исто така можел да учествува на судски седници. Моментален главен канцелар е [[Лорд Фалконер од Торотон]].
** Министер за правда.