Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

Додадени 26 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.179.233 (разговор), вратено на последната верзија на Amirobot
с (Отстрането уредувањето на 77.28.179.233 (разговор), вратено на последната верзија на Amirobot)
{{Infobox Person
 
|image = Amerigo Vespucci01.jpg
| знаменитостcaption = Статуа во Фиренца
| роден наbirth_date = {{birth date|1454|3|9}}
| роден воbirth_place = [[Фиренца]], [[Република Фиренца]], денешна [[Италија]]
| починал наdeath_date = {{death date and age|1512|2|22|1454|3|9}}
| починал воdeath_place = [[Севиља]], [[Кралство Кастиља]], денешна Шпанија
| познат по = Докажал дека е откриена Новиот Свет, денешна Америка
| other_names = Америго Веспучи
| занимање = [[Трговија|Трговец]], Истражувач, [[Картографија|Картограф]]
| познат поknown_for = Докажал дека е откриена Новиот Свет, денешна Америка
| националност = [[Италија]]нец
| занимањеoccupation = [[Трговија|Трговец]], Истражувач, [[Картографија|Картограф]]
| потпис = AmerigoVespucci Signature.png
| националностnationality = [[Италија]]нец
| потписsignature = AmerigoVespucci Signature.png
}}