Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Додадени 402 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox person
[[Податотека:Mario Lanza Pinkerton.jpg|thumb|300px|right|Марио Ланца како Пинкертон од „[[Мадама Батерфлај]]“]]
| name = Марио Ланца
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот „[[Големиот Карузо]]“ (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
| image = Lanza still MGM Cesari.jpg
| caption =
| birth_name = Алфред Арнолд Кокоца
| birth_date = {{birth date|1921|1|31|df=y}}
| birth_place = [[Филаделфија]], [[САД]]
| death_date = {{death date and age |df=yes|1959|10|07|1921|1|31}}<br />[[Рим]], [[Италија]]
| occupation = Оперски пејач, глумец
| nationality = Американец
| spouse =
| children =
| relatives =
| years_active = 1942–1959
}}
 
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) биле [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот „[[Големиот Карузо]]“ (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
 
== Оперска кариера ==