Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: sl:Mario Lanza)
с
[[Податотека:Mario Lanza Pinkerton.jpg|thumb|300px|right|Марио Ланца како Пинкертон од ''[[Мадама Батерфлај]]'']]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот ''[[Големиот Карузо]]'' (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
[[Податотека:Mario Lanza Pinkerton.jpg|thumb|300px|right|Марио Ланца како Пинкертон од ''[[Мадама Батерфлај]]'']]
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот ''[[Големиот Карузо]]'' (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
 
== Оперска кариера ==
Роден '''Алфредо Арнолд Кокоца''' во [[Филаделфија]], [[Пенсилванија]], бил изложен на опера и пеење уште од мали нозе, а на 16-годишна возраст неговиот талент бил воочлив. Татко му Антонио Кокоца се родил во Филињано, Италија и се преселил во Америка кога имал 16 години. Започнувајќи со локални оперски продукции во Филаделфија, Алфредо Кокоца подоцна бил приметен од диригентот [[Сергеј Кусевицки]], кој му доделил полна стипендија на Беркширскиот музички фестивал во [[Тенглвуд]] во [[Масачусетс]]. Кусевицки подоцна му рекол на Ланца: „Имаш глас што се слуша еднаш на сто години“.
 
Дебитирал во операта како Фентон во ''[[Веселите жени од Виндзор (опера)|Веселите жени од Виндзор]]'' од Ото Николај, во Тенглвуд на [[7 абгуст]], [[1942]], откако учел кај диригентите Борис Голдовски и [[Леонард Бернштајн]]. Тука Кокоца го прифатил сценското име Марио Ланца, што е всушност машка верзија на мајчиното име. Изведбата била успех и Ланца се прославил како голем талент. Потоа Ноел Штраус од ''[[ЊуNew ЈоркYork ТајмсTimes]]'' го поздравил 21-годишниот тенор со зборовите дека нему „во денешницата му се малкумина рамни по квалитет, топлина и моќ“.
 
Неговата оперска кариера прекинала со [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]], кога бил испратен да служи во Специјалните служби во американската авијација. Се појавил во воените театарски програми ''On the Beam'' и ''[[Крилата победа (пиеса)|Крилата победа]]'' додека бил во авијацијата. Се појавил и во филмуваната верзија на второспоменатата (но како непрепознатлив член на хорот).
 
Продолжил со пеење во 1945 на радиопрограмата на [[CBS]] насловена како ''Големи„Големи мигови во музиката''музиката“, каде се појавил шест пати, пеејќи разни арии. Потоа учел петнаесет месеци кај Енрико Розати, па тргнал на 86-концертна турнеја низ [[САД]], [[Канада]] и [[Мексико]] помеѓу јули 1947 и мај 1948 заедно со [[Џорџ Лондон]] и [[Франсес Јинд]]. Во април 1948 пеел во улога на Пинкертон во ''Мадама„Мадама Батерфлај''Батерфлај“ во Њу Орлеанс (диригент: [[Волтер Херберт]]) и со тоа се здобил со голема слава. На концертот на [[Холивуд Боул]] бил приметен од студиото [[Метро-Голдвин-Мајер|МГМ]], со кого потоа Ланца потпишал седумгодишен договор. Ова донело пресудни промени за кариерата на младиот пејач.
 
== Филмска кариера ==
[[Податотека:LanzaGrayson.jpg|right|thumb|200px|Марио Ланца во улога на Пинкертон со [[Кетрин Грејсон]] како Цио-Цио Сан во ''[[Мадама Батерфлај]]'' во филмот ''[[Љубимецот на Њу Орлеанс]]'' (1950)]]
Според договорот со МГМ, Ланца требал да се посвети на студиото шест месеци. Отпрвин Ланца успешно ја комбинирал филмската со оперската кариера, инзвонредно изведувајќи два пати во ''[[Мадама Батерфлај]]'' за Оперското здружение на Њу Орлеанс во април 1948. Продолжил да изведува и на концерти, соло и како дел од триото [[Бел Канто (трио)|Бел Канто]] со Џорџ Лондон и Франсес Јинд. Во мај 1949 почнал и да снима плочи во РКА Виктор. Меѓутоа, заради големиот успех во неговите први два филма, ''[[Тој полноќен бакнеж]]'' и ''[[Љубимецот на Њу Орлеанс]]'', како и заради успехот со плочите, неговата слава пораснала во огромна мера.
 
Во 1951 Ланца го одиграл [[Енрико Карузо]] во филмот ''[[Големиот Карузо]]'', а со тоа Ланца и самиот филм повторно доживеале голем успех. Популарноста на Ланца истовремено го изложувала на критиките на некои музички критичари, меѓу кои и оние кои го фалеле до пред некоја година.
 
Во 1952, откога претходно ги снимил песните за филмот ''[[Принцот-студент]]'', Ланца бил отпуштен од МГМ заради несогласувања со режисерот [[Кертис Бернхарт]] и неговото напуштање на студиото. МГМ одбиле да го сменат Бернхарт, и затоа улогата на Ланца ја презел [[Едмунд Пардом]], кој гестикулирал на претходно снименото пеење на Ланца.
 
Депримиран заради отпуштањето, и со мошне нарушена самодоверба, Ланца се изолирал повеќе од една година, често барајќи излез во чашката. Во овој период Ланца станал речиси банкрот заради лошите инвестиции на неговиот поранешен менаџер, како и заради неговиот раскошен живот, и должел $250,000 во даноци.
 
Му се вратил активно на филмот во 1955 во ''[[Серенада (филм)|Серенада]].'' Меѓутоа и покрај неговата силна музичка содржина, филмот не бил успешен како претходните. Ланца потоа се преселил во [[Рим]] во мај 1957, каде работел на филмот ''[[Седум рида на Рим (филм)|Седум рида на Рим]]'' и {{Уникод|ѝ}} се вратил на изведбата во живо во низа успешни концерти низ [[Обединето Кралство|Британија]], [[Ирска]] и [[Европа]]. И покрај влошеното здравје, поради кое откажал неколку концерти, Ланца и понатаму добивал покани за оперски настапи, концертии филмови.
 
[[Податотека:Tucker Lanza.jpg||thumb|300px|left|Тенорот [[Ричард Такер]] разговара со Марио Ланца во 1958 на неговото деби во [[Кралска оперска куќа|Ковент Гарден]]]]
Доцна во август 1958, Ланца направил неколку оперски снимки во Римската опера за неговиот последен филм ''[[За прв пат]]''. Тука дошол во контакт со уметничкиот директор на операта, Рикардо Витале, кој му понудил улога во ''[[Паљачи]]'' во сезоната 1960/61. Меѓутоа истовремено тој заболел од разни боелсти, меѓу кои [[флебитис]] и акутен [[хипертензија|висок крвен притисок]]. Старите навики на прејадување, па нагла диета, заедно со неговите пијанки, дополнително му ги влошиле проблемите. Следната година, во арпил 1959, Ланца претрпел помал [[срцев удар]], а потоа во август и двојна [[пневмонија]]. Умрел во Рим во октомври истата година на 38-годиншна возраст од [[белодробна емболија]]. Неговата вдовица Бети, се преселила назад во Холивуд со четирите деца, но пет емсеци подоцна земала [[барбитурати]] и со тоа се [[самоубиство|самоубила]]; помладиот син Марк умрел во 1993 од срцев удар на 37-годишна возраст.
 
Кусата кариера на Ланца се протегала во сферата на операта, радиото, концертите, плочите и филмовите. Тој бил првиот човек на [[РКА Виктор]] кој добил златен диск. Бил и првиот изведувач кој продал 2.5 милиони албуми. Се смета дека Ланца, како високовлијателен изведувач, им вдахнал инспирација на следните генерации на оперски пејачи како што се [[Пласидо Доминго]], [[Лучијано Павароти]], [[Лео Нучи]] и [[Хозе Карерас]], како и оние на пејачите од различни позадини и влијанија како неговиот колега во РКА Виктор, [[Елвис Присли]]. Во 1994, тенорот [[Хозе Карерас]] му оддал признание и почит на Ланца во светска турнеја, велејќи за него: „Тоа што сум оперски пејач е благодарение на Марио Ланца“.
 
== Филмографија ==
* ''[[КрилатаКрилеста победа (пиеса)|КрилатаКрилеста победа'']], [[1944]] (во хор)
* ''[[Тој полноќен бакнеж]]'', [[1949]]
* ''[[Љубимецот Њу Орлеанс]]'', [[1950]]
* ''[[Големиот Карузо]]'', [[1951]]
* ''[[Затоа што си моја]]'', [[1952]]
* ''[[Принцот-студент (филм)|Принцот-студент]]'', [[1954]] (само глас, видете ја [[Принцот-студент (филм)|статијата]])
* ''[[Серенада (филм)|Серенада]]'', [[1956]]
* ''[[СедумСедумте рида на Рим (филм)|СедумСедумте рида на Рим]]'', [[1958]]
* ''[[За прв пат]]'', [[1959]]
[[Податотека:Mario Lanza Otello.jpg|thumb|200px|right|Марио Ланца во ''[[Отело]]'' од Верди]]
 
== Избрани снимки ==
== Надворешни врски ==
{{Commons}}
* [http://www.lanzalegend.com/ Ланца легенда] - ОфицијаленОфицијална веб-сајтстраница за Марио Ланца {{en}}
* {{imdb name|id=0487292|name=Марио Ланца}}
* [http://www.mario-lanza-institute.org/ Марио Ланцин институт] {{en}}
 
{{DEFAULTSORT:Ланца, Марио}}
 
[[Категорија:Американски оперски пејачи]]
[[Категорија:Оперски пејачи]]