Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: az:Ameriqo Vespuççi)
 
{{Infobox Person
| captionзнаменитост = Статуа во Фиренца
|image = Amerigo Vespucci01.jpg
| birth_dateроден на = {{birth date|1454|3|9}}
| caption = Статуа во Фиренца
| birth_placeроден во = [[Фиренца]], [[Република Фиренца]], денешна [[Италија]]
| birth_date = {{birth date|1454|3|9}}
| death_dateпочинал на = {{death date and age|1512|2|22|1454|3|9}}
| birth_place = [[Фиренца]], [[Република Фиренца]], денешна [[Италија]]
| death_placeпочинал во = [[Севиља]], [[Кралство Кастиља]], денешна Шпанија
| death_date = {{death date and age|1512|2|22|1454|3|9}}
| known_forпознат по = Докажал дека е откриена Новиот Свет, денешна Америка
| death_place = [[Севиља]], [[Кралство Кастиља]], денешна Шпанија
| occupationзанимање = [[Трговија|Трговец]], Истражувач, [[Картографија|Картограф]]
| other_names = Америго Веспучи
| nationalityнационалност = [[Италија]]нец
| known_for = Докажал дека е откриена Новиот Свет, денешна Америка
| signature потпис = AmerigoVespucci Signature.png
| occupation = [[Трговија|Трговец]], Истражувач, [[Картографија|Картограф]]
| nationality = [[Италија]]нец
| signature = AmerigoVespucci Signature.png
}}
 
Анонимен корисник