Млечен Пат: Разлика помеѓу преработките

Додадени 680 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Млечниот Пат''' , е галаксија во која Сончевиот систем се наоѓа. Тоа е забрането спирала галаксија која е дел од локалната група на галаксии. Таа е една од милијардите галаксии во забележителен универзумот. Неговото име е превод на латински Via Lactea, пак преведени од страна на грчката Γαλαξίας (Galaxias), осврнувајќи се на блед состав на светлината е формирана од страна ѕвезди во галактичките авион како што се гледа од Земјата (види етимологијата на галаксијата). Некои извори тврдат дека, строго земено, поимот Млечниот Пат треба да се однесува исклучиво на бендот на светлината дека галаксија форми на ноќното небо, додека галаксија треба да добијат полно име Млечниот Пат Галакси, или алтернативно, галаксија. [9] [ 10] [11] Сепак, нејасно е како широко распространета оваа конвенција е, а терминот Млечниот Пат е рутински се користи во било контекст.
 
 
{| class="wikitable"
|-
! Старост !! Околу 11 милијарди години
|-
| Број на ѕвезди || 100 милијарди
|-
| Пречник || 100.000 светлосни години
|-
| Најголема дебелина || 20.000 светлосни години
|-
| Дебелина кај Сонцето || 700 светлосни години
|-
| Оддалеченост на Сонцето од средиштето на галаксијата || 25.000 светлосни години
|-
| Време на обиколка на Сонцето околу средиштето на галаксијата || 240 милиони години
|}
 
[Уреди] Изглед од Земјата