Разлика помеѓу преработките на „Шпагети“

Одземени 179 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[[Слика:Spaghetti-prepared.jpg|мини|десно|Болоњски шпагети со сирење]]
[[Слика:Spaghetti-cooking.jpg|мини|десно|Варење на шпагетите]]
'''Шпагети''' се [[тестенини]] со тенок и издолжен облик, отприлика 2 mm дебели и 30 cm долги кога се несварени. Шпагетите главно се продаваат во пакување од 500 грама. Се спремаат така што се варат во посолена вода од 5 до 10 минути.<ref>http://www.theatlantic.com/doc/198607/pasta</ref> The popularity of pasta spread to the whole of Italy after the establishment of pasta factories in the 19th century, enabling the mass production of pasta for the Italian market.<ref>Kate Whiteman, Jeni Wright and Angela Boggiano, ''The Italian Kitchen Bible'', Hermes House, p.12-13</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}