Разлика помеѓу преработките на „Шпагети“

Додадени 1.383 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|десно|Болоњски шпагети со сирење [[Слика:Spaghetti-cooking.jpg|мини|де...)
 
[[Слика:Spaghetti-prepared.jpg|мини|десно|Болоњски шпагети со сирење]]
[[Слика:Spaghetti-cooking.jpg|мини|десно|Варење на шпагетите]]
'''Шпагети''' се [[тестенини]] со тенок и издолжен облик, отприлика 2 mm дебели и 30 cm долги кога се несварени. Шпагетите главно се продаваат во пакување од 500 грама. Се спремаат така што се варат во посолена вода од 5 до 10 минути.<ref>http://www.theatlantic.com/doc/198607/pasta</ref> The popularity of pasta spread to the whole of Italy after the establishment of pasta factories in the 19th century, enabling the mass production of pasta for the Italian market.<ref>Kate Whiteman, Jeni Wright and Angela Boggiano, ''The Italian Kitchen Bible'', Hermes House, p.12-13</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
*{{commonscat|Spaghetti}}
 
[[Категорија:Тестенини]]
 
<!-- Interwiki -->
 
[[ar:معكرونة]]
 
[[bg:Спагети]]
 
[[ca:Espagueti]]
 
[[cs:Špagety]]
 
[[da:Spaghetti]]
 
[[de:Spaghetti]]
 
[[el:Σπαγγέτι]]
 
[[en:Spaghetti]]
 
[[es:Espagueti]]
 
[[eo:Spagetoj]]
 
[[eu:Espageti]]
 
[[fa:اسپاگتی]]
 
[[fr:Spaghetti]]
 
[[ko:스파게티]]
 
[[hr:Špageti]]
 
[[id:Spageti]]
 
[[ia:Spaghetti]]
 
[[is:Spaghettí]]
 
[[it:Spaghetti]]
 
[[he:ספגטי]]
 
[[sw:Spaghetti]]
 
[[lb:Spaghetti]]
 
[[lt:Spagečiai]]
 
[[jbo:cidjrspageti]]
 
[[hu:Spagetti]]
 
[[my:အီတလီခေါက်ဆွဲ Spaghetti]]
 
[[nl:Spaghetti]]
 
[[ja:スパゲッティ]]
 
[[nn:Spagetti]]
 
[[pl:Spaghetti]]
 
[[pt:Espaguete]]
 
[[ru:Спагетти]]
 
[[simple:Spaghetti]]
 
[[sk:Špagety]]
 
[[sl:Špageti]]
 
[[sr:Шпагети]]
 
[[fi:Spagetti]]
 
[[sv:Spaghetti]]
 
[[uk:Спагетті]]
 
[[vi:Spaghetti]]
 
[[vls:Spaghetti]]
 
[[zh-yue:意粉]]
 
[[zh:意大利粉]]