Камиказе: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: zh:特別攻擊隊; козметички промени)
Нема опис на уредувањето
 
== Втората Светска војна ==
Практиката за камиказе особено била засилена во завршните години на [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]]. Поголемиот број на камиказе-авиони најчесто биле класични борбени авиони или лесни [[бомбардер|бомбардери]], обично натоварени со бомби или со дополнителни контејнери со [[бензин]] пред да извршат самоубиствени задачи. Со овој тип воздушни напади [[Јапонија]] успеала да потоне 34 бродови и да им нанесе сериозна штета и на стотина други бродови; во битката кај [[Окинава]] успеале да ѝ нанесат големи загуби на морнарицата на [[САД]]. Се смета дека самсамо во една битка загинале околу 5.000 луѓе.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, Книга 4 </ref>
[[Податотека:CV09 Essex USG-80-G-273032-.jpg|мини|Јапонски камиказе авион експлодирува откако паднал врз американски брод]]