Разлика помеѓу преработките на „Влада на Македонија од 1998“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
На [[Парламентарни избори 1998 година|Парламентарните избори во 1998 година]] на власт дојде коалицијата предводена од [[ВМРО-ДПМНЕ]] и [[Љубчо Георгиевски]] беше премиер во периодот од [[30 ноември]] [[1998]] до [[1 ноември]] [[2002]]. Во склопот на неговата влада неколкупати се вршеше реконструкција: во декември 1999, јули 2000 и мај 2001, кога е формирана широка коалиција за спас на Македонија во чиј состав влезе и [[СДСМ]]. Министрите од СДСМ дадоа оставки на [[22 ноември]] [[2001]] година, по што беа избрани нови министри во владата на премиерот Георгиевски.
 
* Вицепремиери: [[Доста Димовска]] (до 2002), [[Радмила Кипријанова - Радовановиќ]] ([[ДА]], до 1999), [[Бедредин Ибраими]] ([[ДПА]], труд и социјална политика, до 2001), [[Васил Тупурковски]] (ДА, 1999 - 2000), [[Џевдет Насуфи]] (ДПА, од 2001), [[Кемал Муслиу]] (ДПА, од 2001), [[Зоран Крстевски]] ([[Либерална партија на Македонија|ЛП]], од 2001), [[Илија Филиповски]] (СДСМ, 2001)
* Надворешни работи: [[Александар Димитров]] (ДА, до 2000), [[Срѓан Керим]] (ЛП, до 2001), [[Илинка Митрева]] (до ноември 2001), [[Слободан Чашуле]] ([[Нова демократија|НД]])
* Одбрана: [[Никола Кљусев]] (до 2000), [[Љубен Пауновски]] (до мај 2001), [[Владо Бучковски]] (СДСМ, до ноември 2001), [[Владо Поповски]] (ЛП).
* Правда: [[Владо Камбовски]] (ДА, до 1999), [[Џевдет Насуфи]] (ДПА, до 2001), [[Иџет Мемети]] (ДПА)
* Внатрешни работи: [[Павле Трајанов]] (ДА, до 1999), [[Доста Димовска]] (до 2001), [[Љубе Бошкоски]]
5.998

уредувања