Разлика помеѓу преработките на „Протокол за пренос на хипертекст“

с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Http_request_telnet_ubuntu.png|200px200п|thumbмини|rightдесно| HTTP -барање направено со telnet]]
 
'''ХипертекстПротоколот трансферза протоколпренос на хипертекст''' ([[англиски]]: ''hypertextHypertext transferTransfer protocolProtocol'', скр. HTTP) е мрежен протокол. HTTP е основа за комуникација на [[World Wide Web]].
Создаден е како средство за објавување на [[HTML]] страници. Развивањето на стандардот е координирано од (IETF) Internet Engineering Task Force и [[World Wide Web Consortium]].
 
==За HTTP==
HTTP е протокол за комуникација помеѓу [[серверопслужувач]]от и клиентот, кој функционира на принцип барање-одговор. HTTP клиентот, кој обично е [[веб прелистувач]], иницира пренос на податоци по креирањето на TCP / IP конекција со оддалечен веб серверопслужувач на одреденодредена портпорта. Клиентот го поднесува HTTP барањето на серверотопслужувачот. СерверотОпслужувачот кој содржи податоци, обезбедува ресурси, како што се [[HTML]] датотеки, или врши други работи во име на клиентот, и на крај враќа одговор порака на клиентот. А одговор на проектот содржи информации за статусот на барањето и може да содржи барања за клиентот.
 
== Пример за работа на HTTP ==
 
Ова е пример за конверзација меѓу HTTP клиент и HTTP серверопслужувач на www.example.com, порта 80.
 
====Клиент - прашање====
Host: www.example.com
 
====СерверОпслужувач-одговор====
HTTP/1.1 200 OK
Date: Mon, 23 May 2005 22:38:34 GMT
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
 
== Надворешни врски ==
{{Commonscat|HTTP}}
 
* {{cite web|url=http://www.w3.org/Protocols/History.html |title=Change History for HTTP |publisher=W3.org |date= |accessdate=2010-08-01}} Историја на HTTP
* {{cite web|url=http://www.w3.org/Protocols/DesignIssuesHistory.html |title=DesignИсторија Issuesна forпромената на HTTP |publisher=W3.org |date= |accessdate=1 август 2010-08-01}} {{en}}
* {{cite web|url=http://www.w3.org/Protocols/ClassicDesignIssues.html |title=ClassicПрблеми HTTPпри Documentsизработка на HTTP |publisher=W3.org |date=1998-05-14 |accessdate=1 август 2010-08-01}} {{en}}
* {{cite web|url=http://www.w3.org/Protocols/HistoryClassic.html |title=ChangeКласични Historyдокументи forза HTTP |publisher=W3.org |date=14 мај 1998 |accessdate=1 август 2010-08-01}} Историја на HTTP{{en}}
 
[[Категорија:HTTP| ]]
[[Категорија:Протоколи на прилошко ниво]]
[[Категорија:Отворени формати]]
[[Категорија:Прелистувачи]]
[[Категорија:World Wide Web]]
 
[[af:HTTP]]
[[ar:بروتوكول نقل النص الفائق]]
[[az:HTTP]]
[[bn:হাইপার টেক্সট ট্রান্সফার প্রোটোকল]]
[[bs:Hypertext Transfer Protocol]]
[[bg:HTTP]]
[[ca:Protocol de transferència d'hipertext]]
[[cs:Hypertext Transfer Protocol]]
[[cy:HTTP]]
[[da:HTTP]]
[[de:Hypertext Transfer Protocol]]
[[et:Hüperteksti edastusprotokoll]]
[[el:Πρωτόκολλο Μεταφοράς Υπερκειμένου]]
[[en:Hypertext Transfer Protocol]]
[[es:Hypertext Transfer Protocol]]
[[eo:Hiperteksto-Transiga Protokolo]]
[[eu:HTTP]]
[[fa:پروتکل انتقال ابرمتن]]
[[fr:Hypertext Transfer Protocol]]
[[ga:Prótacal Aistrithe Hipirtéacs]]
[[gl:HTTP]]
[[ko:HTTP]]
[[hr:HTTP]]
[[id:Hypertext Transfer Protocol]]
[[is:Hypertext Transfer Protocol]]
[[it:Hypertext Transfer Protocol]]
[[he:Hypertext Transfer Protocol]]
[[kk:HTTP]]
[[lv:HTTP]]
[[lb:Hypertext Transfer Protocol]]
[[lt:HTTP]]
[[hu:HTTP]]
[[ml:ഹൈപ്പർ ടെക്സ്റ്റ്‌ ട്രാൻസ്ഫർ പ്രോട്ടോകോൾ]]
[[ms:Protokol Pemindahan Hiperteks]]
[[nl:Hypertext Transfer Protocol]]
[[new:एच टी टी पी]]
[[ja:Hypertext Transfer Protocol]]
[[no:HTTP]]
[[nn:Hypertext Transfer Protocol]]
[[pl:Hypertext Transfer Protocol]]
[[pt:Hypertext Transfer Protocol]]
[[ro:HTTP]]
[[ru:HTTP]]
[[sq:Hypertext Transfer Protocol]]
[[simple:Hypertext Transfer Protocol]]
[[sk:Hypertext Transfer Protocol]]
[[sl:HTTP]]
[[sr:HTTP]]
[[sh:HTTP]]
[[fi:HTTP]]
[[sv:HTTP]]
[[tl:HTTP]]
[[ta:மீயுரை பரிமாற்ற நெறிமுறை]]
[[th:เอชทีทีพี]]
[[tr:HTTP]]
[[uk:HTTP]]
[[vi:Hypertext Transfer Protocol]]
[[fiu-vro:HTTP]]
[[yo:Hypertext Transfer Protocol]]
[[zh-yue:HTTP]]
[[diq:HTTP]]
[[zh:超文本传输协议]]