Разлика помеѓу преработките на „Ладога (езеро)“

Додадени 2.135 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|alt=Езерото Ладога.|Езерото Ладога. '''Ладога''' е најголемото езеро ...)
 
[[Image:Lake Ladoga 123.jpg|thumb|alt=Езерото Ладога.|Езерото Ладога.]]
 
'''Ладога''' ({{lang-ru|Ла́дожское о́зеро}} или {{lang-ru|Ла́дога}}; {{lang-fi|Laatokka}} [порано на фински ''Nevajärvi'']; {{lang-krl|Luadogu}}) е најголемото езеро во [[Европа]], што се наоѓа во депресија создадена со глацијална ерозија. Водата на ова езеро е најдлабока во близина на високите карпести гребени на северниот брег. На јужната страна езерото е многу плитко, а брегот е понизок. Почнува да замрзнува во декември, а целото езеро замрзнува од јануари до мај. Во Ладога неколку реки и водата од две помали соседни езера. Реката Нева истекува од југозападниот агол на езерото, а потоа тече кон запад, кон 40 км оддалечениот [[Санкт Петербург]].<ref>Sorokin, Aleksander I. et al. (1996). [http://www.springerlink.com/content/h2q32590g1218861/fulltext.pdf New morphometrical data of Lake Ladoga]. ''[[Hydrobiologia]]'' 322.1-3, 65-67.</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
{{Commons category|Lake Ladoga}}
 
* Simola, Heikki et al. (eds), [http://www.springerlink.com/content/qkqm32886q58 Proceeding of The First International Lake Ladoga Symposium]. Special issue of ''[[Hydrobiologia]]''. Vol. 322, Issues 1-3. / April 1996.
 
* [http://www.laatokka.info/translate/eng_photos.html Ladoga Lake (photos)]
 
* [http://heninen.net/laatokka-war/english.htm War on Lake Ladoga, 1941-1944]
 
* [http://www.clubneva.ru/lib.htm Maps]
 
[[Category:Езера во Русија]]
 
[[Category:Езера во Република Карелија]]
 
{{Link FA|ru}}
 
[[af:Ladogameer]]
 
[[ar:بحيرة لادوغا]]
 
[[az:Ladoqa gölü]]
 
[[be:Ладажскае возера]]
 
[[be-x-old:Ладаскае возера]]
 
[[bg:Ладожко езеро]]
 
[[ca:Llac Làdoga]]
 
[[cs:Ladožské jezero]]
 
[[cy:Llyn Ladoga]]
 
[[da:Ladoga]]
 
[[de:Ladogasee]]
 
[[et:Laadoga]]
 
[[el:Λάντογκα]]
 
[[es:Lago Ládoga]]
 
[[eo:Ladoga lago]]
 
[[eu:Ladoga]]
 
[[fa:دریاچه لادوگا]]
 
[[fr:Lac Ladoga]]
 
[[gd:Loch Ladoga]]
 
[[gl:Lago Ladoga]]
 
[[ko:라도가 호]]
 
[[hr:Ladoga]]
 
[[os:Ладогæйы цад]]
 
[[it:Lago Ladoga]]
 
[[he:ימת לדוגה]]
 
[[ka:ლადოგი (ტბა)]]
 
[[la:Lacus Ladoga]]
 
[[lv:Lādogas ezers]]
 
[[lt:Ladoga]]
 
[[hu:Ladoga-tó]]
 
[[nl:Ladogameer]]
 
[[ja:ラドガ湖]]
 
[[no:Ladoga]]
 
[[nn:Ladoga]]
 
[[pl:Ładoga]]
 
[[pt:Lago Ladoga]]
 
[[ro:Lacul Ladoga]]
 
[[qu:Ladoga qucha]]
 
[[ru:Ладожское озеро]]
 
[[sk:Ladožské jazero]]
 
[[cu:Ла́дожьско ѥ́ꙁєро]]
 
[[sr:Ладога]]
 
[[sh:Ladoga]]
 
[[fi:Laatokka]]
 
[[sv:Ladoga]]
 
[[tr:Ladoga Gölü]]
 
[[uk:Ладозьке озеро]]
 
[[zh:拉多加湖]]