Разлика помеѓу преработките на „Женевско Езеро“

Додадени 1.769 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Езера во Франција (со користење на HotCat))
[[Image:Geneva Lake 123.jpg|thumb|alt=Женевското Езеро.|Женевското Езеро.]]
 
'''Женевското Езеро''' ([[француски]]. ''Lac Léman'' или ''Lac de Genève''; [[германски]]. ''Genfersee'') е најголемо од сите алпски езера и прави широка полумесечиа заедно со реката Рона која во него се влева од југоисточниот крај, а излегува од југозападниот. Иако езерото во најширокиот дел има 14 км, силните ветрови можат да предизвикаат силни бури што повеќе се својствени за морињата и внатрешноста на копното. Северниот брег е густо населен, а најважни градови се [[Женева]] и [[Лозана]]. Падините по должината на езерскиот брег, свртени кон југ, претставуваат најголеми лозарски обласи во Швајцарија.<ref>[http://www.rhone-geneve.ch/sousindicateur.php?ID_indicateur=9&ID_domaine=2&ID_sousindicateur=40&typecat= Seujet / Lac Léman] rhone-geneve.ch. Retrieved on 2009-07-20</ref>
 
 
 
{{Commons|Category:Lake Geneva}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Езера во Швајцарија]]
 
[[Категорија:Езера во Франција]]
 
[[als:Genfersee]]
 
[[ar:بحيرة ليمان]]
 
[[be:Жэнеўскае возера]]
 
[[be-x-old:Жэнэўскае возера]]
 
[[bg:Женевско езеро]]
 
[[br:Lenn Geneva]]
 
[[bs:Ženevsko jezero]]
 
[[ca:Llac Léman]]
 
[[cs:Ženevské jezero]]
 
[[cy:Llyn Léman]]
 
[[da:Genevesøen]]
 
[[de:Genfersee]]
 
[[el:Λίμνη της Γενεύης]]
 
[[en:Lake Geneva]]
 
[[eo:Lemano]]
 
[[es:Lago Lemán]]
 
[[et:Genfi järv]]
 
[[eu:Léman]]
 
[[fa:دریاچه لمان]]
 
[[fi:Genevejärvi]]
 
[[fr:Lac Léman]]
 
[[frp:Lèman]]
 
[[gl:Lago Léman]]
 
[[he:אגם ז'נבה]]
 
[[hi:जेनेवा झील]]
 
[[hu:Genfi-tó]]
 
[[id:Danau Jenewa]]
 
[[io:Léman]]
 
[[it:Lago Lemano]]
 
[[ja:レマン湖]]
 
[[ka:ჟენევის ტბა]]
 
[[ko:레만 호]]
 
[[la:Lemanus Lacus]]
 
[[lb:Genferséi]]
 
[[lt:Ženevos ežeras]]
 
[[lv:Ženēvas ezers]]
 
[[nl:Meer van Genève]]
 
[[nn:Genfersjøen]]
 
[[no:Genfersjøen]]
 
[[pl:Jezioro Genewskie]]
 
[[pms:Lagh Leman]]
 
[[pt:Lago Léman]]
 
[[rm:Lai da Genevra]]
 
[[ro:Lacul Geneva]]
 
[[ru:Женевское озеро]]
 
[[scn:Lacu di Ginevra]]
 
[[sh:Ženevsko jezero]]
 
[[sq:Liqeni i Zhenevës]]
 
[[sr:Женевско језеро]]
 
[[sv:Genèvesjön]]
 
[[th:ทะเลสาบเจนีวา]]
 
[[tr:Cenevre Gölü]]
 
[[tt:Женева күле]]
 
[[uk:Женевське озеро]]
 
[[vec:Lago Leman]]
 
[[vi:Hồ Genève]]
 
[[zh:萊芒湖]]