Разлика помеѓу преработките на „Жолта Река“

Додадени 1.794 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: am, an, ar, be, be-x-old, bg, bn, bo, bs, ca, cs, cy, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, fy, gl, he, hi, hif, hr, hu, hy, id, it, ja, jv, ka, ko, la, lb, lt, lv, ml, mr, my, nl, nn, no, oc, pl, pnb, pt, qu, ro, ru, sa, s
(Создадена страница со: thumb|alt=Реката Хоангхо.|Реката Хоангхо. '''Хоангхо''' или Жолта Река е втора с...)
 
с (Бот Додава: am, an, ar, be, be-x-old, bg, bn, bo, bs, ca, cs, cy, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, fy, gl, he, hi, hif, hr, hu, hy, id, it, ja, jv, ka, ko, la, lb, lt, lv, ml, mr, my, nl, nn, no, oc, pl, pnb, pt, qu, ro, ru, sa, s)
 
'''Хоангхо''' или Жолта Река е втора според должината во Кина, но не и река со најголемо количество кал во светот. Таа има 30 пати повеќе талог а кубен метар од реката Нил и однесува во морето речиси исто количество седимент како и реката Ганг, но со многу помал вкупен проток. Хоангхо од изворот на Тибетската Висорамнина, има неправилен тек низ северните области во Кина. Низ голите ридови тече брзо и се спушта на високо плато покриено со наслојки од лес, што ннекаде се дебели и по неколку стотини метри, а потекниваат од последниот леден период. Таму реката собира многу големи количества талог. Потоа, таа го продолжува својот тек кон југ во Северната Кинеска Низина, па тече кон исток од својата денешна делта, северно од полуостровот Шантунг. Бидејќи Хоангхо често се излева делниот тек на реката е заштитен со крајбрежни насипи. Големите поплави предизвикуваат менување на текот на реката, па оваа река е позната и како „Нескротлива“. Пред 1854 год. утоката на реката во Жолто Море се наоѓала јужно од полуостровот Шангтунг. Неодржувањето на крајбрежните насипи во текот на педесеттите години на 19 век довело до тоа по големите поплави Хоангхо да ја смени насоката на својот тек за околу 320 км кон север.
 
[[am:ቢጫው ወንዝ]]
[[ar:النهر الأصفر]]
[[an:Río Amariello]]
[[bn:হুয়াংহো]]
[[zh-min-nan:N̂g-hô]]
[[be:Рака Хуанхэ]]
[[be-x-old:Хуанхэ]]
[[bo:རྨ་ཆུ།]]
[[bs:Žuta rijeka]]
[[bg:Хуанхъ]]
[[ca:Riu Groc]]
[[cs:Žlutá řeka]]
[[cy:Huang He]]
[[da:Den Gule Flod]]
[[de:Gelber Fluss]]
[[et:Huang He]]
[[el:Κίτρινος Ποταμός]]
[[en:Yellow River]]
[[es:Río Amarillo]]
[[eo:Flava Rivero]]
[[eu:Huang He]]
[[fa:هوانگ هو]]
[[hif:Yellow River]]
[[fr:Huang He]]
[[fy:Giele Rivier]]
[[gl:Río Amarelo]]
[[ko:황하]]
[[hy:Հուանհե]]
[[hi:ह्वांगहो]]
[[hr:Huang He]]
[[id:Sungai Kuning]]
[[it:Fiume Giallo]]
[[he:הנהר הצהוב]]
[[jv:Kali Kuning]]
[[ka:ხუანხე]]
[[sw:Mto Njano]]
[[la:Flumen Luteum]]
[[lv:Huanhe]]
[[lb:Huang He]]
[[lt:Chvangchė]]
[[hu:Sárga-folyó]]
[[ml:ഹ്വാംഗ് ഹെ നദി]]
[[mr:ह्वांग हो नदी]]
[[my:မြစ်ဝါမြစ်]]
[[nl:Gele Rivier]]
[[ja:黄河]]
[[no:Huang He]]
[[nn:Huangelva]]
[[oc:Fluvi Jaune]]
[[pnb:دریائے زدر]]
[[pl:Huang He]]
[[pt:Rio Amarelo]]
[[ro:Fluviul Galben]]
[[qu:Q'illu mayu]]
[[ru:Хуанхэ]]
[[sa:हुआंग हे नदी]]
[[sq:Lumi Huang He]]
[[si:කහ ගඟ]]
[[simple:Yellow River]]
[[sk:Chuang-che]]
[[sl:Rumena reka]]
[[sr:Хоангхо]]
[[sh:Huang Ho]]
[[fi:Keltainenjoki]]
[[sv:Huanghe]]
[[tl:Ilog na Dilaw]]
[[ta:மஞ்சள் ஆறு]]
[[th:แม่น้ำหวง]]
[[tg:Дарёи Ҳуанг Ҳе]]
[[tr:Sarı Irmak]]
[[uk:Хуанхе]]
[[ur:دریائے زرد]]
[[ug:سېرىق دەريا]]
[[za:Dahvangzhoz]]
[[vi:Hoàng Hà]]
[[zh-classical:黃河]]
[[war:Darag nga salog]]
[[wuu:黃河]]
[[zh-yue:黃河]]
[[zh:黄河]]
46.384

уредувања