Екстремни спортови: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: == Екстремни спортови == Екстремен спорт наречен исто така (акционен или авантуристич...)
 
Нема опис на уредувањето
{{викифицирање}}
== Екстремни спортови ==
 
Екстремен спорт наречен исто така (акционен или авантуристички спорт) е популарен термин за одредени активности кои имаат својство на високо ниво на опасност. Под овие активности најчесто се подразбира голема брзина, висина, високо ниво на физички напор, специјализирана опрема и сепктакуларни акробации.
 
Некои од овие спортови постојат со години и нивните генерациски следбеници се на добар пат да станат познати личности. Од Rock climbing и ice climbing произлегоаа многу познати имиња како што се Едмунд Хилари,Крис Бонингрон,Волфганг Гулич и од неодамна Џо Симпсон.Друг пример е и surfing,измислен пред векови од жителите на Хаваи.
 
[[Категорија:Спорт]]
 
[[ca:Esport extrem]]
[[cs:Extrémní sport]]
[[da:Ekstremsport]]
[[de:Extremsport]]
[[en:Extreme sport]]
[[es:Deporte extremo]]
[[fa:ورزش‌های مخاطره‌آمیز]]
[[fr:Sport extrême]]
[[hr:Ekstremni športovi]]
[[it:Sport estremi]]
[[he:ספורט אתגרי]]
[[hu:Extrém sport]]
[[mn:Экстрим спорт]]
[[nl:Extreme sporten]]
[[ja:エクストリームスポーツ]]
[[no:Ekstremsport]]
[[pl:Sporty ekstremalne]]
[[pt:Esporte de aventura]]
[[ru:Экстрим]]
[[sl:Ekstremni šport]]
[[fi:Extreme]]
[[sv:Extremsport]]
[[zh:極限運動]]