Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Одземени 2.839 бајти ,  пред 9 години
* 6.Види исто така
* 7. Преглед
* 8.НдворешниНадворешни линкови
* 9. Поврзани информации
|-
|}
{{Infobox Holiday
{| class="wikitable"
|holiday_name=Денот на вљубените
|-
|слика=Victorian-valentines-cards-two-cherubs-red-hearts.jpg
! '''Денот на вљубените'''
|caption=Викторијанска љубовна картичка
|-
|се нарекува и=[[Свети Валентин]]/>Валентин
<gallery>
|се одржува во=многу земји
Податотека: 378 × 599image/jpeg
|дата=14 Февруари
Викторијанска љубовна картичка
|Одржување=Праќање на картички и подароци,состаноци
</gallery>
|Тип=Културен,[[христијански]],комерцијален
| '''Се нарекува и''' СветиВалентин
|Значење=[[Љубов]] and [[приврзаност]] кои се слават помеѓу [[ љубовниците]]
Валентин
|relatedto=
'''Се одржува во''' Многу земји
}}
'''Тип''' Културен
Христијански
Комерцијален
'''Значење''' Љубов и
приврзаност кои
се слават меѓу
љубовниците
'''Дата''' 14 Февруари
'''Одржување''' Праќање на
картички и
подароци,
состаноци
|}
===='''<big>Историски факти</big>'''====
 
Бројните рани Хриситјански светци се именувани како Валентин.Валентин се чествува на 14 Февруари се Вљубеникот од Рим(Valentinus press m.Romae) и Вљубеникот од Терни(Valentinus ep.Intermanesis m. Romae).Вљубеникот од Рим е свештеник во Рим кој бил маченик околу 269 год.п.н.е и е спален на патот Фламина.Неговите остатоци се во црквата свети Пракс во Рим и на улицата Уајтфрајар во црквата Кармелајт во Даблин,Ирска.
Вљубеникот од Терни е епископ на Интерамна(модерно Терни)околу 197год.п.н.е и се вели дека е мачен за време на прогонот под императорот Аурелијан.Тој е исто така спален на патот Фламина,но на друго место од Вљубеникот од Рим.Неговите остатоци се во Базиликата на Свети Валентин од Терни(Basilica di San Valentino)
Анонимен корисник