Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Додадени 1.256 бајти ,  пред 9 години
 
<gallery>
Image:Esther Howland 1850.jpg|Естер Хауланд љубовна картичка, околу 1850: "Венчавките сега се што ти треба да одиш напред,ќе се омажиш за мене или не"
<gallery>
Image:Valentine Cork 1850.jpg|рачно напишана поема, "за Сузана" дата на Денот на св.Валентин, 1850 (Корк,Ирска)
Податотека: [[Слика:Esther_Howland_1850..png|рамка|]]
Image:Comic Valentine.JPG|Смешна љубовна картичка, средината на 19-иот век: "Р стои за прачка,која може да ти даде умна дрога,И можеби се користи За денот на твојот грб"
Податотека:file size: 124 KB, MIME type: image/jpeg)
Image:My Dearest Miss.jpg|љубовна картичка, 1862: "Моја најдрага госпоѓице,ви испраќам бакнеж,"адресирано до госпоѓица Џени Лејн на улицата Кросвајт, [[Смалбург]], Норвешка.
Image:Folk Art Valentine 1875.jpg|Народна љубовна уметност откриена која датира од 1875 адресирана до Клара Даун од Њуфилд,Њу Џерси
Image:Greeting Card Valentine 1887 Whitney.JPG| љубовна картичка Уитни;1887 год;Хауланд ја продал компанија за ново англиски љубовни картички на Џорџ С.Уитни во 1881 год.
Image:Valentine Seascape 1900.JPG|љубовна картичка со морски пејзаж/дата непозната
Image:Vinegar Valentine 01.JPG|винска љубовна картичка,околу 1900 год
</gallery>
<gallery>
Податотека: (270 × 400 pixels, file size: 26 KB, MIME type: image/jpeg)
Податотека:(453 × 640 pixels, file size: 186 KB, MIME type: image/jpeg)
</gallery>
</gallery>
<gallery>
Податотека:Folk_Art_Valentine_1875.jpg‎ (600 × 433 pixels, file size: 89 KB, MIME type: image/jpeg)
Податотека:Greeting_Card_Valentine_1887_Whitney.JPG‎ (262 × 394 pixels, file size: 29 KB, MIME type: image/jpeg)
</gallery>
<gallery>
Податотека:Valentine_Seascape_1900.JPG‎ (405 × 573 pixels, file size: 54 KB, MIME type: image/jpeg)
Податотека:701 × 865 pixels, file size: 79 KB, MIME type: image/jpeg)
 
===='''Разгледници,„поп-апс“ и механички картички,околу 1900-1930'''====
 
<gallery>
Image:Buster Brown valentine.jpg|Разгледница на другарот Браун љубовна картичка од Ричард Фелтон Аутколт,раните години од 20-иот век
Податотека:Buster_Brown_valentine.jpg‎ (482 × 374 pixels, file size: 50 KB, MIME type: image/jpeg)
File:Prang's Valentine Cards2.jpg|Реклама за [[поздравните картички на Пранг]], 1883год.
Податотека:(2,814 × 4,265 pixels, file size: 10.68 MB, MIME type: image/jpeg)
Image:Postcard by Nister 1900.jpg|Разгледница од Нистер,,околу 1906 год.
</gallery>
Image:Valentine Postcard 43902.jpg|љубовна разгледница, околу 1900–1910 год.
<gallery>
 
Податотека:Postcard_by_Nister_1900.jpg‎ (320 × 500 pixels, file size: 51 KB, MIME type: image/jpeg)
Image:Pop up 04.jpg|,малечка поп-ап љубовна картичка од Дизни,околу 1920год.
Податотека:Valentine_Postcard_43902.jpg‎ (217 × 319 pixels, file size: 18 KB, MIME type: image/jpeg
Image:Mechanical Valentine 01.JPG|Дизни,играјќи фудбал-стаорец и булдог кои се поставени во движење со повлекување на јазичето десно, околу 1920 год.
<gallery>
Image:Mechanical Valentine 03.JPG| Прстен кој е прицврстен во центарот на картичката која дозволува очите на кучето да светкаат од страна на страна кога плавата панделка е придвижена.
Податотека:Pop_up_04.jpg‎ (381 × 528 pixels, file size: 64 KB, MIME type: image/jpeg)
Image:Mechanical Valentine 05.JPG|Лулачки коњ и јавач,околу 1920-1930год.
Податотека:Mechanical_Valentine_01.JPG‎ (329 × 361 pixels, file size: 30 KB, MIME type: image/jpeg)
</gallery>
</gallery>
<gallery>
Податотека:Mechanical_Valentine_03.JPG‎ (304 × 396 pixels, file size: 23 KB, MIME type: image/jpeg)
Податотека:Mechanical_Valentine_05.JPG‎ (360 × 459 pixels, file size: 37 KB, MIME type: image/jpeg
</gallery>
 
Анонимен корисник