Сесиско ниво: Разлика помеѓу преработките

Додадени 589 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Сесиски Слој преместена како Сесиски слој)
сНема опис на уредувањето
{{викифицирање}}
== Сесиско Ниво ==
 
Сесиското Ниво (анг. ''Session Layer'') е петтиот слој од седумслојскиот OSI модел на компјутерските мрежи.
Сесиското Ниво обезбедува механизам за отворање, затворање и управување со сесијата помеѓу крајниот корисник на апликациските процеси т.е. полупостојан дијалог. Комуникациските сесии се состојат од барања и одговори кои се јавуваат помеѓу апликациите. Сервисите на сесискиот слој најчесто се користени во апликациските средини кои ги користат далечинските процедурални повици (''RPCs'').
Други примери за имплементирање на Сесиското
Ниво е и Инфомативна Зона Протокол(''Zone Information Protocol - ZIP'') и Сесиски Контролен Протокол (''Session Control Protocol - SCP'').
 
 
=== Сервиси ===
Сесиското Ниво на OSI моделот е одговорен за сесиски контролен пункт и закрепнување. Тоа им дозволува на информациите од различни извори да бидат правилно комбинирани и синхронизирани. Апликациски пример се веб конференции, во кои тековите на аудио и видео мора да бидат синхронизирани за да се избегне т.н. усни синхронизирачки проблеми. Етажната контрола осигурува дека лицето прикажано на екранот е актуелен спикер. Друга примена е ТВ програми во живо, каде тековите на аудио и видео треба да бидат беспрекорно споени преминати од една до друга за да се избегне тивко емитување или прекумерно поклопување.
 
 
=== Протоколи ===
*ZIP, Zone Information Protocol
*SDP, Sockets Direct Protocol
 
 
=== Споредба со TCP/IP моделот ===
 
TCP / IP референтен модел не се занимава со детали од OSI моделот на барањето или протокол за транспорт значење и затоа не се сметаат за Сесиски Нивоа. Сесија за управување со OSI е во врска со типични транспорт протоколи (''TCP, SCTP''), се содржи и во Транспортно Ниво или на друг начин се смета во областа на Апликациски слој TCP / IP и слоеви се описи на оперативен домет (апликација, домаќин-до-домаќин, мрежа, линк) и не детални прописи на оперативни процедури или податоци за семантика.
 
[[Категорија:OSI протоколи]]
 
[[ca:Capa de sessió]]
[[cs:Relační vrstva]]
[[da:Sessionslaget]]
[[en:Session Layer]]
[[es:Capa de sesión]]
[[eu:Saio geruza]]
[[fr:Couche session]]
[[id:Lapisan sesi]]
[[it:Livello di sessione]]
[[he:שכבת השיחה של מודל ה-OSI]]
[[ms:Lapisan sesi]]
[[nl:Sessielaag]]
[[ja:セッション層]]
[[no:Sesjonslaget]]
[[nn:Sesjonslaget]]
[[pt:Camada de sessão]]
[[ru:Сеансовый уровень]]
[[sl:Sejna plast]]
[[sr:Слој сесије]]
[[sh:Sloj sesije]]
[[sv:Sessionsskikt]]
[[vi:Tầng phiên]]
[[zh:会话层]]