Разлика помеѓу преработките на „Дизниленд Париз“

Додадени 828 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{викифицирање}}
{| class="infobox" style="width: 20em;"
|-
 
Во паркот се имаат случено три инциденти, а две лица ги имаат изгубено животите. Вработените од паркот биле вклучени во два од инцидентите. Едниот инцидент е инцидентот Mouse Orgy кој се случил кога вработените приредувале непристојни изведби.<br />
 
[[Категорија:Туристички атракции во Париз]]
Category:Disney
 
[[ar:يورو ديزني]]
[[bg:Дисниленд Париж]]
[[ca:Disneyland París]]
[[da:Disneyland Paris]]
[[de:Disneyland Paris]]
[[en:Disneyland Paris]]
[[es:Disneyland Paris]]
[[eu:Disneyland Paris]]
[[fa:دیزنی‌لند پاریس]]
[[fr:Disneyland Paris]]
[[hr:Disneyland (Paris)]]
[[it:Disneyland Paris (Resort)]]
[[he:אתר הנופש דיסנילנד פריז]]
[[ms:Disneyland Paris]]
[[nl:Disneyland Paris]]
[[ja:ディズニーランド・リゾート・パリ]]
[[no:Disneyland Paris]]
[[pl:Disneyland Resort Paris]]
[[pt:Disneyland Paris]]
[[ro:Disneyland Paris]]
[[ru:Диснейленд (Париж)]]
[[sco:Disneyland Paris]]
[[fi:Disneyland Paris]]
[[sv:Disneyland Paris]]