Разлика помеѓу преработките на „Конфедерација“

Додадени 20 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
По слободно управувана конфедерација може лесно да биде споредена со општа [[меѓународна организација]]. За разлика од ова, поцврсто управуваните конфедерации пак, наликуваат на [[федерација]].
 
{{никулец}}[[Категорија:политика]]
{{никулец}}
 
[[Категорија:Политички термини]]
 
[[bg:Конфедерация]]