Разлика помеѓу преработките на „Дизниленд Париз“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {| class="infobox" style="width: 20em;" |- |colspan="2" style="text-align:center;"| '''''Disney resort''''' |- |colspan="2...)
 
|}
 
'''''Дизниленд Париз''''' е туристички комплекс за одмор и рекреација кој се наоѓа во новосоздадениот град Marne-la-Vallée во источните предградија на Париз, Франција. Комплексот е лоциран на 32км. (20милји) од центарот на Париз и најголемиот дел од него се наоѓа во општината Chessy, Seine-et-Marne.<br />
Комплексот е лоциран на 32км. (20милји) од центарот на Париз и најголемиот дел од него се наоѓа во општината Chessy, Seine-et-Marne.<br />
 
Се состои од два забавни парка, продавници, места за забава, ресторани, како и седум хотели во сопственост на Дизни. Пуштен во функција од 12ти Април 1992 година, тој беше вториот отворен Дизни комплекс надвор од САД (пред него беше отворен само Дизни комплексот во Токио) и првиот што беше поседуван и управуван од страна на Дизни.<br />
22

уредувања