Разлика помеѓу преработките на „Сукре“

Додадени 102 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.5.2) (Бот Додава: sco:Sucre)
 
 
'''Сукре''' (населениее 247,300главниот воград на [[2006Боливија]]<ref>[http://www.presidencia.gob.bo/download/constitucion.pdf уставниот главен градУстав на [[Боливија]] на шпански.</ref>, центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департман)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Видете исто така ==