Џозеф Гордон: Разлика помеѓу преработките

(Создадена страница со: == Џозеф Гордон == Џозеф Гордон Леонард- Левит,( роден на 17 февруари, 1981) е американски ак...)
 
Уште како дете се појавува по реклами, а потоа и во многубројни телевизиски серии и филмови за потоа да ја добие главната улога во телевизискиот римејк на Dark Shadows и во филмското деби Beethoven. Се појави во A River Runs Through It и потоа доби главна улога во филмот од 1994 година, Angels in the Outfield, како Роџер Боман. Гордон-Левит последователно глуми во телевизиската комедија 3rd Rock from the Sun (1996-2001) како младиот Томи Соломон и имаше главна споредна улога во филмот 10 Things I Hate About You, во 1999 година.
 
По пауза, која ја искористи за да студира на Универзитетот „Колумбија“,Гордон-Левит ја напушти телевизијата, но како повозрасен се врати на глумата, каде се појави во различни независни филмови, како Manic во 2001 година, проследено со докажаните улоги во Mysterious Skin во 2004 година и Brick во 2005 година. Во 2009 година ја играше главната улога во филмот (500) Days of Summer, кој доби одлични филмски критики и му донесе номинација за награда занаградата Златен Глобус за најдобар актер во филмски мјузикл или комедија. Во 2010 година, тој глуми во филмот на Кристофер Нолан, Inception. Тој поседува онлајн продукциска компанија наречена HitRECord.
 
===== Детство и семејство =====
50

уредувања