Џонатан Рис Маерс: Разлика помеѓу преработките

(Создадена страница со: == Џонатан Рис Маерс == Џонатан Рис Маерс ( 27 Јули 1977) е ирски актер и модел.Најдобро е по...)
 
Маерс започна да глуми во телевизиската сеија Gormenghast (2000) и во 4-ри часовниот CBS минисеријал Елвис(2005) како Елвис Присли покрај Ренди Квејд како Колонел Том Паркер и Роуз Мек Гован како Ен Маргарет.Тој не се пријави за оваа улога во минисеријалот,која подоцна му ја донесе наградата Златен Глобус и номинација за Emmy наградата. Тој исто така глмеше и во CBC/Showtime ко-продукцијата The Tudors (2007) како карлот Хенри 8-ми.За оваа улога во 2007 беше номиниран за наградата Златен Глобус за најдобар актер во телевизиска драма.
Неговите улоги се протегаат од филмот Velvet Goldmine (1998) каде глумеше гламурозна рок-sвезда инспирирана од Дејвид Боуви,па се до улогата на посветен тренер на женскиот фудбалски тим во Bend It Like Beckham (2002).Во 2004 се појави во Vanity Fair покрај Рис Витерспун. Заедно со Анџелина Џоли и Колин Фарел се глумеше во култниот филм на Оливер Стоун Alexander (2004).Во 2005 имаше улога во филмот Match Point на Вуди Ален за која ја доби наградата Шопард на филмскиот фестивал во Кан.Во 2006 се појави во Mission: Impossible III .Неговите последователни проекти се August Rush во 2007 и The Children of Huang Shi (2008), потоа во Shelter каде играше покрај Џулијан Мур и From Paris with Love (film) (2010), заедно со Џон Траволта.
 
Џонатан Рис Маерс,самоук пејач и гитарист ,се појавил во неколку музички улоги.Негова прва таква улога е улогата на рок- ѕвездата Брајан Слејд во филмот Velvet Goldmine.Тој отпеа кратко и во телевизикиот минисеријал направен според верзијата The Magnificent Ambersons,настапуваше во студиски сцени на минисеријалот Елвис, и свиреше флејта во Gormenghast.
Двете песни кои што ги испеа ("Baby's On Fire" and "Tumbling Down Velvet Goldmine ") се најдоа на саундтракот за филмот.Во 2007 во музичката драмa Augustine Rush,Рис Маерс се појави на платното како пејачот и текстописецот, Луис Конели кој беше заслужен за четрите песни “Break", "Moondance", "Something Inside" and "This Time".Од 4-те песни “This Time" and "Break беа номинирани на 80th Academy Awards во категоријата најдобра оригинална песна. "This Time” не беше пуштена во етерот,но се најде на 84-то место на листата на Canadian Hot 100.
 
Рис Маерс беше избран за лице на Версаче колекцијата за мажи,есен/зима 2006 и пролет 2007 и е исто така заштитно лице на Хуго Босс парфемите за мажи од 2005.Моментално Маерс се појавува во рекламата за најновиот парфем на Хуго,Елемент. Работи во агенцијата Independent Man во Лондон.
Двете песни кои што ги испеа ("Baby's On Fire" and "Tumbling Down Velvet Goldmine ") се најдоа на саундтракот за филмот.Во 2007 во музичката драмa Augustine Rush,Рис Маерс се појави на платното како пејачот и текстописецот, Луис Конели кој беше заслужен за четрите песни “Break", "Moondance", "Something Inside" and "This Time".Од 4-те песни “This Time" and "Break беа номинирани на 80th Academy Awards во категоријата најдобра оригинална песна. "This Time” не беше пуштена во етерот,но се најде на 84-то место на листата на Canadian Hot 100.
Рис Маерс беше избран за лице на Версаче колекцијата за мажи,есен/зима 2006 и пролет 2007 и е исто така заштитно лице на Хуго Босс парфемите за мажи од 2005.Моментално Маерс се појавува во рекламата за најновиот парфем на Хуго,Елемент. Работи во агенцијата Independent Man во Лондон.
Во Фебруари 2008 тој стана познат амабасадор на The Hope Foundation. Оваа добротворна организација од Корк има за цел да им обезбеди храна и живеалишта на децата без домови од Калкута. Рис Маерс се надева дека со неговото приклучувањето во оваа организација ќе се подгине свеста кај луѓето за ова прашање.Како амбасадор тој ќе ги посети Индија и ке сними документарен филм за организацијата.
На 5-ти Октомври 2008 Рис Маерс прими почести од Филозофското Општество на Тринити Универзитетот од Даблин,Ирска
50

уредувања