Разлика помеѓу преработките на „Европски суд за човекови права“

нема опис на уредувањето
==Европски суд за човекови права==
 
Од Википедија, слободна енциклопедија
 
Да не се меша со Европски суд за правда, највисокиот суд на [[Европската унија]].
 
Ричард Роџер Партнершип ја дизaјнираше, а во 1995 и комплетираше зградата, која е дом на судските комори и Регистратурата ( администрација и референдуми). Помеѓу другите работи, дизајнот треба да ги рефлектира двете различни компоненти на Комисијата и Судот (како што беа тогаш). Големата количина на стакло ја нагласува ,,отвореноста`` на судот кон Европските граѓани.
[[Категорија:Европска Унија]]
 
[[zh-min-nan:Au-chiu Jîn-koân Hoat-īⁿ]]