Разлика помеѓу преработките на „Протокол за пренос на хипертекст“

нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Http_request_telnet_ubuntu.png|200px|thumb|right| HTTP барање направено со telnet]]
 
'''Хипертекст трансфер [[протокол]]''' ([[англиски]]: ''hypertext transfer protocol'', скр. HTTP) е мрежен протокол. HTTP е основа за комуникација на [[World Wide Web]].
Создаден е како средство за објавување на [[HTML]] страници. Развивањето на стандардот е координирано од (IETF) Internet Engineering Task Force и World Wide Web Consortium.