Разлика помеѓу преработките на „Рог на изобилството“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:NicolasLivia Fouché 001statue.jpg|thumb|десно|Римската250px|Статуа божицана римската царица [[ПомонаЛивија]] со рог на изобилството, [[Никола Фуше]], ~ 1700]]
'''Рог на изобилството''' или '''корнукопија''' ([[лат.]] ''Cornu Copiae'') е симбол за храна и изобилство кој датира од [[V век п.н.е.]]. Наречен е и „рогот на Амалтеја“.