Разлика помеѓу преработките на „Сметачка мрежа“

Додадени 929 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ckb:تۆڕی کۆمپیوتەری)
 
Четвртиот проблем е ако преносниот сметач е надвор од границите на базната станица што ја користи и се наоѓа во досегот на друга базна станица; потребно е да се најде начин за нивно меѓусебно комуницирање. Конекцијата помеѓу 802.11 системот и надворешниот свет е наречена порта (portal).<ref>Computer Networks, Fourth Edition - By Andrew S. Tanenbaum p. Chapter 1 1.5.4 Wireless LANs: 802.11</ref>
 
 
== Огнен ѕид (Firewall) ==
 
Огнениот ѕид е еден од најважните во мрежата гледано од аспект на безбедноста.Со огнениот ѕид нема потреба секоја интеракција или трансфер на податоци да биде следен од страна на човек,со него може автоматски да се постави забрана до несигурни извори,и да се дозволи пристап до оние кои ги препознаваме и се сигурни.Огнениот ѕид игра витална улога која станува се поголема и позначајна со зголемувањето на "сајбер" нападите заради крадење/оштетување на податоци,мноштвото вируси и сл.
 
 
 
== Повторувачи ==
 
{{Link FA|vi}}
 
 
 
[[af:Rekenaarnetwerk]]
10

уредувања