Википедија:Означени ревизии: Разлика помеѓу преработките

с
r2.5.2) (Бот Додава: si:විකිපීඩියා:Reviewing; козметички промени
(биографии на живи лица > био. на живи личности)
с (r2.5.2) (Бот Додава: si:විකිපීඩියා:Reviewing; козметички промени)
'''Означени ревизии''' ({{lang-en|flagged reviews}}) е име на [[:mw:Help:Extension:FlaggedRevs|техничка можност]] на [[МедијаВики]] која <span class="plainlinks">[http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%A1%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%87%D0%B5%D1%88%D0%BC%D0%B0_(%D0%98%D0%B4%D0%B5%D0%B8)&oldid=1078965 по барањето на вики-заедницата]</span> стана достапна за овој проект, почнувајќи од [[24 април]] [[2010]]. Ова начело се однесува на нејзината употреба.
 
== Технички карактеристики ==
Техничките карактеристики на означените ревизии се опишани во '''[[Помош:Проверка на страница]]'''.
 
== Оценување ==
Одредени корисници во кои вики-заедницата има доверба ([[#Уредувач|уредувачи]] и [[#Оценувач|оценувачи]]) можат јасно да ги означуваат различните верзии на страниците во:
* главниот именски простор,
* категориите,
* шаблоните и
* податотеките
и да покажат дека тие се прегледани и дека задоволуваат одредени критериуми. Зависно од квалитетот на содржината, прегледаните верзии на овие страници можат да бидат '''проверени''' или '''квалитетни'''.
=== Проверена верзија ===
{{кратенка|ВП:ПРОВЕРЕНА}}
Проверената верзија ([[Податотека:FlaggedRevs-2-1.svg|19x19п|link=|alt=]] ) на страницата не содржи очигледен [[Википедија:Вандализам|вандализам]] или други, исто така очигледни, несоодветни содржини.
==== Проверени статии ====
Проверените статии треба ''задолжително'' да ги исполнуваат следниве критериуми:
# Отсуство на очигледен '''[[Википедија:Вандализам|вандализам]]''';
# Отсуство на јасен '''напад против [[Википедија:Биографии на живи личности|живи личности]]''';
# Отсуство на јасно '''нарушување на [[Википедија:Авторски права|авторското право]]''' — копирање на заштитени текстови без дозвола;
# Отсуство на очигледна '''[[Википедија:Неутрална гледна точка|пристрасност]]''' (Битола е ''најубавиот'' град во Македонија.)
# Отсуство на очигледно '''[[Википедија:Што не е Википедија|рекламирање, самопромовирање, пропаганда]]''' и други знаци на јасна злоупотреба на Википедија;
# Присуство на најосновно вики-форматирање:
## '''Задебелен наслов''' на почетокот и најосновно, '''воведно енциклопедиско дефинирање''' на темата <small>(на пример: „'''Запирка''' (,) е интерпункциски знак.“ или „'''Том Круз''' е американски глумец и филмски продуцент.“)</small>;
## Правилна '''структура на пасуси''' (почнувајќи со <nowiki>==Наслови од второ ниво ==</nowiki>) и правилен редослед на пасусите (на пример, наводите пред надворешните врски);
## Присуство во најмалку една '''[[Помош:Категоризација|родителска категорија]]''' од категорискиот систем;
## Меѓујазични ('''интервики''') врски (ако постојат за дадената тема);
## Ознаки соодветни за содржината (ако има потреба од нив) — {{tl|без извори}}, {{tl|малку извори}}, {{tl|викифицирање}} и др.
 
Следниов критериум ''не е задолжителен'', но е пожелен:
# Отсуство на правописни, граматички и стилски грешки во текстот.
 
==== Проверени категории ====
 
 
=== Квалитетна верзија ===
 
== Права за оценување ==
=== Уредувач ===
==== Добивање на правото „уредувач“ ====
=== Оценувач ===
==== Добивање на правото „оценувач“ ====
 
[[als:Wikipedia:Gesichtete Versionen]]
[[ka:ვიკიპედია:შემოწმება]]
[[nl:Wikipedia:Nagelopen versies]]
[[pl:Wikipedia:Wersje przejrzane]]
[[ru:Википедия:Патрулирование]]
[[si:විකිපීඩියා:Reviewing]]