Разлика помеѓу преработките на „Морис Метерлинк“

Додадени 2 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
 
с
[[Морис Метерлинк]] ([[Гент]], [[29 август (родени)|29 август]] [[1862]] - [[Ница]] [[6 мај (починале)|6 мај]] [[1949]]) е [[Белгија|белгиски]] писател од фламанско потекло.
 
Со своите први песни е близок на [[симболизам|симболистите]], а подоцна на [[спиритизам|спиритизмот]].