Разлика помеѓу преработките на „Свети Антониј Велики“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Infobox Saint; козметички промени)
с
 
Починал од природна смрт на свои 105 години, во 356 година.
 
[[Податотека:Piero di Cosimo 025.jpg|thumb|250px|Слика на Свети Антониј, од [[Пјеро ди Козимо]], ''околу''. 1480 година]]
[[Податотека:Félicien Rops - La tentation de Saint Antoine.jpg|thumb|250px|Искушение на Свети Антониј (Félicien Rops, La tentation de Saint Antoine, [[1878]])]]
[[Податотека:Schongauer St. Antonius.jpeg|thumb|250px|Борба на Свети Антониј со [[демони]]([[15 век]]).]]
 
 
== Изреки ==
 
:''Умни не се тие кои ги научиле изреките и списите на древните мудреци, туку тие кои го разликуваат доброто од злото.''
 
 
== Видете исто така ==