Разлика помеѓу преработките на „Гаврил Лесновски“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Преподобен Свети Гаврил Лесновски''' бил македонски подвижник чиј празник се слави на [[15 јануари]]. Бил активен во [[10 век]] на Лесновската Гора кај [[Кратово]], каде што изградил [[црква]] во чест на [[Св. Архангел Михаил]]. Бил чудотворец за време на животот и по смртта. Умрел на крајот одна 10 век.
[[категорија:религија]]
[[категорија:светци]]
658

уредувања