Разлика помеѓу преработките на „Зулу“

Додадени 28 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
|fam4=[[бантоидни јазици|бантоидни]]
|fam5=[[Јужни бантоидни јазици|јужни бантоидни]]
|fam6=[[БантускиБантуански јазици|бантускибантуански]]
|fam7=[[Јужни бантускибантуански јазици|јужни бантускибантуански]]
|fam8=[[Нгуниски јазици|нгуниски]]
|fam9=Зундаски
|iso1=zu|iso2=zul|iso3=zul}}
 
'''Зулу''' (''isiZulu'') е [[БантускиБантуански јазици|бантускибантуански јазик]], официјален јазик во [[Јужноафриканската Република]] и мајчин јазик на народот [[Зулу]]. Јазикот го зборуваат околу 10 милиони луѓе, воглавно во Јужноафриканската Република. Овој јазик е јазик кој најмногу се зборува по домаќинствата во државата, односно го зборуваат околу 24% од домаќинствата и го разбираат околу 50% од населението на државата. Во 1994 година јазикот станал единаесети официјален јазик во Јужноафриканската Република. Зулу, како и сите останати бантускибантуански јазици, користи [[латиница]] како свое основно писмо.
 
== Географска распространетост ==