Разлика помеѓу преработките на „Зулу“

Одземени 237 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Зулуски јазик преместена како Зулу: именка, не е изведено)
{{Infobox Language
|name=Зулу
|name=Зулуски јазик
|nativename=isiZulu
|familycolor=Niger-Congo
|iso1=zu|iso2=zul|iso3=zul}}
 
'''Зулускиот јазикЗулу''' (''isiZulu'') или само '''зулу''' е [[Бантуски јазици|бантуски јазик]], официјален јазик во [[Јужноафриканската Република]] и мајчин јазик на народот [[Зулу]]. Јазикот го зборуваат околу 10 милиони луѓе, воглавно во Јужноафриканската Република. Овој јазик е јазик кој најмногу се зборува по домаќинствата во државата, односно го зборуваат околу 24% од домаќинствата и го разбираат околу 50% од населението на државата. Во 1994 година јазикот станал единаесети официјален јазик во Јужноафриканската Република. Зулускиот јазикЗулу, како и сите останати бантуски јазици, користи [[латиница]] како свое основно писмо.
 
== Географска распространетост ==
| Ukhuluma isiNgisi na? || ''Дали зборуваш англиски?''
|-
| Ngisaqala ukufunda isiZulu || ''Штотуку почнав да учам зулускиЗулу.''
|-
|}
 
== Користена литература ==
* [http://www.lmp.ucla.edu/Profile.aspx?LangID=23&menu=004 Зулуски јазикЗулу и материјали на страницата на UCLA]
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=zul Запис за зулускиотЗулу на Ethnologue]
*[http://wikitravel.org/en/Zulu_phrasebook Фрази на зулускиЗулу на Википатување]
*[http://salanguages.com/isizulu/ Јужноафрикански јазици - зулуски јазикЗулу]
*[http://zipangz.homestead.com/untitled4.html Краток список фрази на англиски, зулускиЗулу и јапонски]
*[http://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Zulu_Swadesh_list Основни зборови на зулускиЗулу]
*[http://www.newt.clara.co.uk/isizulu/ ЗулускаГраматика граматикана Зулу]
*[http://www.unisa.ac.za/Free_online_course/Zulu/Zulu.html Матријали наза зулуски јазикЗулу]
*[http://isizulu.net/ isiZulu.net ЗулускоЗулу-англиски речник]
*[http://www.websters-online-dictionary.org/definition/Zulu-english/ ЗулускоЗулу-англиски речник]
 
[[Категорија:Зулуски јазикЗулу|*]]
{{Јазик-никулец}}
 
[[Категорија:Зулуски јазик|*]]
 
{{Link GA|ru}}