Разлика помеѓу преработките на „Демократски социјализам“

с (Бот Додава: da:Demokratisk socialisme)
 
По доаѓањето на [[Хуго Чавез]] на власт во [[Венецуела]] во [[1998]], а особено по неуспешниот воен удар од [[2002]], Венецуела тргна во насока на изградба на социјалистички систем, кој има многу заедничко со демократско-социјалистичките визии.
 
Во Република Македонија, Социјалистичка партија на Македонија по статут, програма и платформа од своето постоење па до денес се декларира себеси за демократско социјалистичка партија.
 
== Надворешни врски ==
Анонимен корисник